logo

PGNiG planuje kupno aktywów na Ukrainie

Poniedziałek, 12 października 2020 (18:37)
Aktualizacja: 12 października 2020 (21:11)

PGNiG jest zainteresowane kupnem państwowych aktywów na Ukrainie, umowa z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umożliwi wgląd do niezbędnych informacji – powiedział prezes spółki Jerzy Kwieciński. PGNiG z partnerem ERU planuje też wydobycie gazu na Ukrainie.

PGNiG podpisało dzisiaj w Kijowie z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności. „To ukraińska instytucja, która się zajmuje prywatyzacją aktywów państwowych. Umowa przede wszystkim umożliwia dostęp do informacji, jakie konkretnie spółki będą sprzedawane” – powiedział w Kijowie dziennikarzom prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

„My się interesujemy przede wszystkim sektorem energetycznym. Od paru lat jesteśmy obecni na rynku ukraińskim i eksportujemy tam gaz, a w tym roku ten eksport wzrósł trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego” – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Jak zaznaczył, Ukraina to dla PGNiG największy rynek eksportowy, a spółka w I półroczu 2020 r. sprzedała tam 0,9 mld m sześc. gazu. „Gazu będziemy sprzedawać jeszcze więcej, bo dodatkowo wygraliśmy ostatnio przetarg na dostawy gazu do celów technicznych dla ukraińskiego operatora przesyłowego” – przypomniał Jerzy Kwieciński.

Prezes dodał, że PGNiG podpisało też kolejną umowę z firmą ERU – swoim parterem na Ukrainie. Jak zaznaczył, PGNiG „zakłada przedstawicielstwo na Ukrainie”, a działalność spółki przechodzi „na nowy poziom”.

Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę, że PGNiG jest zainteresowane rozwojem współpracy w sektorze poszukiwań i wydobycia na Ukrainie. W poniedziałek spółka podała w komunikacie, że poszukiwania gazu planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 r.

AB, PAP