logo

Portugalia: Aplikacja związana z COVID-19 narusza prywatność

Sobota, 17 października 2020 (19:22)
Aktualizacja: Sobota, 17 października 2020 (19:25)

Portugalscy wojskowi odmawiają używania zalecanego przez rząd Antonia Costy aplikacji na telefony komórkowe, która ma pozwalać walczyć z epidemią koronawirusa.

Narzędzie elektroniczne służy m.in. do lokalizowania miejsca pobytu użytkowników telefonów i zbierania informacji o osobach, z którymi mieli oni kontakt.

Reprezentująca oficerów portugalskiej armii organizacja AOFA napisała w oświadczeniu przekazanym portugalskim mediom, że używanie aplikacji StayAway Covid nigdy nie powinno być obowiązkowe ani karane grzywną, która zgodnie z planem rządu, ma wynosić 500 euro.

W swoim oświadczeniu władze wojskowej organizacji napisały, że zmuszanie żołnierzy, a także innych obywateli do nieustannego noszenia ze sobą telefonów komórkowych oraz używania „namierzających ich położenie” aplikacji jest „niezgodne z prawem i ogranicza ich prywatność”.

„Panie ministrze, czy naprawdę myśli pan, że jakiś obywatel, w tym żołnierz, zgodzi się, aby jakiś urzędnik przeglądał zawartość jego prywatnego telefonu?” – zapytał retorycznie ppłk Mota.

Zalecenie stosowania aplikacji StayAway Covid premier Portugalii przedstawił w środę podczas ogłaszania w kraju stanu klęski. Szef socjalistycznego gabinetu oznajmił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednoizbowy parlament, Zgromadzenie Republiki.

W skierowanym do parlamentu w środę wieczorem projekcie nowych przepisów epidemicznych rząd zaproponował również wprowadzenie nakazu używania przez obywateli w przestrzeni publicznej masek ochronnych. Dotychczas ich noszenie było obowiązkowe w środkach transportu oraz w zadaszonych miejscach publicznych.

 

AB, PAP