logo

Ponad 26 mln Amerykanów już zagłosowało w wyborach

Niedziela, 18 października 2020 (09:38)
Aktualizacja: 18 października 2020 (10:04)

Na 17 dni przed wyborami prezydenckimi w USA głos oddało w nich już ponad 26 mln Amerykanów – wynika z danych portalu US Elections Project. Lokalni urzędnicy informują o wysokiej frekwencji i zapotrzebowaniu na karty wyborcze.

W ciągu dwóch dni przybyło około 9 mln Amerykanów, którzy przed terminem spełnili swój obywatelski obowiązek. Łącznie ponad 26 mln zwróconych kart wyborczych stanowi ok. 20 proc. wszystkich oddanych głosów w wyborach cztery lata temu.

W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w większości stanów znacznie ułatwiono oddanie głosu w formie korespondencyjnej. Zależnie od lokalnego prawa otrzymane drogą pocztową karty wyborcze można odsyłać, wrzucać do specjalnych skrzynek czy przynieść do lokalu wyborczego.

Z wielu stanów USA spływają informacje o kolejkach przed lokalami wyborczymi. W hrabstwie Nueces w Teksasie głos oddało już ponad 70 proc. z liczby wyborców z 2016 roku. W ważnych w tych wyborach Wisconsin i Michigan liczba zwróconych kart sięga już jednej trzeciej frekwencji sprzed czterech lat.

15 stanów informuje o przynależności partyjnej osób, które oddały głos. Z przekazanych przez nie danych wynika, że Demokraci zwrócili ponad 5,8 mln kart. Republikanie ponad dwa razy mniej – ok. 2,5 miliona.

Zgodnie z sondażami Demokraci są znacznie przychylniej nastawieni do głosowania korespondencyjnego. Natomiast w samym dniu wyborów, 3 listopada, w lokalach wyborczych stawi się – według prognoz – więcej Republikanów niż Demokratów.

 

AB, PAP