logo

Rosja: Odsłonięto figurę św. Jana Pawła II

Niedziela, 18 października 2020 (19:01)
Aktualizacja: 18 października 2020 (21:39)

Figurę św. Jana Pawła II odsłonięto uroczyście dzisiaj przed katedrą rzymskokatolicką w Irkucku podczas obchodów V Dni Papieskich. Mszę Świętą w intencji Polaków, którzy na Syberii znaleźli miejsce spoczynku, odprawił bp Cyryl Klimowicz.

„Modlimy się dziś w stolicy Wschodniej Syberii, ziemi, która wycierpiała wiele, która kryje tajemnice cierpienia i męczeństwa milionów ludzi. Ogrom bólu i tragedii, jaką przeżyło tu wielu naszych rodaków, pozostanie tajemnicą, której nie sposób do końca zgłębić” – powiedział w homilii bp Klimowicz. Zwierzchnik irkuckiej diecezji św. Józefa podkreślił, że dzisiejsza Syberia jest inna, jednak Polacy zachowują pamięć o tamtych czasach, swych przodkach i ich heroicznej wierze.

„Spoglądając wstecz, wspominamy tych, którym przez lata zabraniano wierzyć, a wręcz starano się, by zapomnieli samo słowo »wiara«. Pomimo trudności tę wiarę przekazywano sobie w rodzinie, potajemnie” – przypomniał duchowny.

Podkreślił, że w irkuckiej katedrze zebrali się dzisiaj Polacy i wierni innych narodowości, którym bliski jest św. Jan Paweł II.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia posągu polskiego Papieża odbyła się przed nabożeństwem. Figurę św. Jana Pawła II, która dotąd znajdowała się wewnątrz irkuckiej katedry pw. Niepokalanego Serca Matki Bożej, trzy lata temu ofiarowali świątyni uczestnicy Rajdu Katyńskiego, co roku odwiedzającego Rosję. Teraz stanęła ona na zewnątrz świątyni, na wysokim postumencie.

Po odsłonięciu monumentu złożyli pod nim kwiaty przedstawiciele duchowieństwa, rosyjskich i polskich mieszkańców Irkucka, dyplomaci Polski i Litwy. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku Kaplica Pokoju i Pojednania obok katedry. Pod tym pomnikiem znajdują się urny z ziemią z miejsc polskiej martyrologii narodowej – łagrów i miejsc masowych pochówków, od Kołymy po Katyń.

Uroczystość zakończył koncert organowy i otwarcie wystawy prezentującej biografię św. Jana Pawła II i liczne pielgrzymki jego pontyfikatu.

Diecezja św. Józefa w Irkucku jest największą pod względem obszaru diecezją katolicką na świecie: obejmuje obszar blisko 10 mln km kw. Figura św. Jana Pawła II przy irkuckiej katedrze jest jedynym takim upamiętnieniem polskiego Papieża na wschodzie Federacji Rosyjskiej.

AB, PAP