logo

Po decyzji premiera zwiększony ruch na cmentarzach

Piątek, 30 października 2020 (19:32)
Aktualizacja: 30 października 2020 (19:37)

Po ogłoszeniu przez premiera decyzji o zamknięciu cmentarzy w wielu wielkopolskich miastach mieszkańcy zaczęli odwiedzać nekropolie w piątek po południu. Zwiększony ruch występuje m.in. w Poznaniu, a także przy cmentarzach w Wągrowcu, Lesznie czy w Gnieźnie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił po południu, że z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – 31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze będą zamknięte.

Morawiecki tłumaczył m.in., że uroczystości związane z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami są „głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie” – zaznaczył szef rządu.

Po ogłoszeniu tej decyzji w piątek po południu spora część mieszkańców Wielkopolski zaczęła odwiedzać cmentarze. Na filmach i zdjęciach opublikowanych m.in. przez lokalne media widać, że przed cmentarzami zarówno w Poznaniu, ale także m.in. w Gnieźnie, Lesznie czy w Wągrowcu tworzą się korki, a mieszkańcy przychodzą, by przed zamknięciem nekropolii pomodlić się za bliskich zmarłych, zapalić znicze i położyć kwiaty.

JG, PAP