logo

Wytyczne dotyczące teleporad

Środa, 18 listopada 2020 (12:15)
Aktualizacja: Środa, 18 listopada 2020 (12:24)

Przekształcenie łóżek szpitalnych na COVID-owe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.

Podczas konferencji prasowej szef MZ zauważył, że COVID-19 zdominował kwestie ochrony zdrowia. – Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym zabójcą w Polsce pozostają choroby kardiologiczne, w drugiej kolejności choroby onkologiczne – podkreślił minister.

Przyznał, że statystyki pokazują, iż przyrastają zgony z innych przyczyn niż COVID-19. – To jest obiektem niepokoju i troski ministra zdrowia i całego rządu. Dlatego bacznie przyglądamy się, co się dzieje z systemem ochrony zdrowia i mamy sygnały, że dobrze się nie dzieje – stwierdził Niedzielski.

Poinformował, że pracujący przy resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie. – Dostępność lekarza czy POZ, czy specjalisty ma swój wymiar odbijający się na zdrowiu Polaków. Zachorowania wykrywane są później, nie jest prowadzona odpowiednia profilaktyka – mówił.

JG, PAP