logo

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o handlu

Sobota, 21 listopada 2020 (19:06)
Aktualizacja: 21 listopada 2020 (19:11)

Wielka Brytania i Kanada zawarły dziś przejściową umowę o wolnym handlu, która zapewnia utrzymanie handlu na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, i uzgodniły rozpoczęcie w przyszłym roku negocjacji w sprawie pełnej umowy.

Zgodnie z osiągniętym dziś porozumieniem postanowienia umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) – którymi Wielka Brytania jest związana do końca 2020 r. – pozostaną w mocy w handlu między Wielką Brytanią a Kanadą także po zakończeniu okresu przejściowego, aż do czasu zawarcia właściwej umowy.

To porozumienie zapewni, że handel – którego roczna wartość sięga 20 miliardów funtów – będzie się odbywał bez zakłóceń. Jak wskazał brytyjski rząd, dzięki niemu 98 proc. produktów brytyjskich, w tym wołowina, ryby i produkty rybne czy napoje bezalkoholowe, będą mogły być eksportowane do Kanady bez cła. W szczególności skorzystają na tym brytyjscy producenci samochodów, które nadal będą sprzedawane bez cła, podczas gdy bez tej umowy przejściowej od 1 stycznia 2021 r. objęte byłyby stawką 6,1 proc.

Jak podkreślił brytyjski rząd, porozumienie z Kanadą oznacza, że w ciągu dwóch lat zawarł on już umowy handlowe z 53 państwami, z którymi obroty handlowe mają łączną wartość 164 miliardów funtów rocznie. Jednak krytycy premiera Borisa Johnsona wskazują, że większość z tych umów jedynie powiela postanowienia z porozumień zawartych przez UE, a nadal nie ma pewności, czy przed końcem roku uda się zawrzeć najważniejszą umowę – właśnie z UE, która odpowiada za blisko połowę brytyjskich obrotów handlowych. Bez tej umowy od 1 stycznia 2021 r. w handlu między nimi zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

AB, PAP