logo

Nowi ochotnicy w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Niedziela, 22 listopada 2020 (15:45)
Aktualizacja: Niedziela, 22 listopada 2020 (16:22)

Ponad 100 ochotników z województw wielkopolskiego i lubuskiego rozpoczęło wczoraj szkolenie w Skwierzynie (Lubuskie). Zasilą szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – poinformowała ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jasińska-Pawlikowska przypomniała, że z początkiem października br. Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. W związku z pandemią zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzony jest nabór.

„Odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do WOT. Są one prowadzone w reżimie sanitarnym, aby ograniczyć ryzyko potencjalnej transmisji wirusa. Żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, grupy szkoleniowe są mniej liczne” – powiedziała Jasińska-Pawlikowska.

Dodała, że zgodnie z wprowadzonym reżimem zmniejszona została liczba osób na salach żołnierskich czy na stołówkach, a rekruci przed przekroczeniem bramy jednostki w Skwierzynie zostali poddani testom na obecność SARS-CoV-2. Ich szkolenie potrwa tam 16 dni.

Przyszli terytorialsi będą uczyć się posługiwania bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz taktyki.

Na koniec szkoleni instruktorzy przeprowadzą sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Rekruci, którzy zaliczą ten sprawdzian, złożą przysięgę wojskową w skwierzyńskiej jednostce.

JG, PAP