logo

Profilaktyka 40 plus

Niedziela, 22 listopada 2020 (17:52)
Aktualizacja: 22 listopada 2020 (18:30)

Program profilaktyki 40 plus zakłada badania m.in. morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, moczu. Ma objąć ponad 13,5 mln Polaków – mówił w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że odbudowa zdrowia Polaków po epidemii powinna ruszyć już w styczniu przyszłego roku.

Wiceminister w programie Debata Senior przyznał, że epidemia przyczyniła się do spadku diagnostyki i samego leczenia pacjentów. „Powoduje to, że wiele chorób ujawnia się teraz ze zdwojoną siłą” – powiedział.

Zaznaczył, że właśnie dlatego, w przyszłym roku, gdy będzie już szczepionka, a epidemia zostanie opanowana, zacznie się etap wprowadzania założeń programu odbudowy zdrowia Polaków. Jednym z jego elementów jest zniesienie limitów do specjalistów, poszerzenie pilotażu dotyczącego onkologii na cały kraj oraz na kardiologię, profilaktyka osób w wieku od 40. do 65. roku życia. Kraska zapowiedział, że program zapobiegania chorobom u osób w wieku 40 plus obejmie ponad 13,5 mln Polaków.

„Takich osób w Polsce jest ponad 13,5 mln, czyli dość duża grupa populacyjna. Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy – w przypadku mężczyzn – antygenu w kierunku raka prostaty. To będzie na pewno bardzo pomocne” – zaznaczył.

Kraska zwrócił też uwagę na fakt, że hasło „pozostań w domu” nie może odnosić się do pacjentów, którzy wymagają wizyty u lekarza. „W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje” – zapewnił wiceminister.

JG, PAP