logo

Australia pozbawiła obywatelstwa muzułmańskiego terrorystę

Środa, 25 listopada 2020 (10:45)
Aktualizacja: 25 listopada 2020 (10:52)

Władze Australii odebrały dzisiaj obywatelstwo Abdulowi Nacerowi Benbrice, pochodzącemu z Algierii duchownemu skazanemu za przygotowywanie zamachów terrorystycznych w Melbourne i Sydney – oznajmił szef MSW Peter Dutton.

„Jeśli jest osoba, która stwarza znaczące zagrożenie terrorystyczne dla naszego kraju, zrobimy wszystko, co możliwe w ramach australijskiego prawa, by chronić Australijczyków” – powiedział Dutton podczas konferencji w Brisbane.

Decyzja ma związek ze zbliżającym się terminem opuszczenia więzienia przez terrorystę. Urodzony w Algierii Benbrika został w 2005 r. aresztowany, a w 2008 r. skazany na 15 lat więzienia za przewodnictwo 17-osobowej grupie terrorystycznej planującej zamachy bombowe na wielką skalę w Melbourne i Sydney. Plan zakładał m.in. detonację bomby podczas meczu finałowego ligi futbolu australijskiego w Melbourne, na którym było prawie 100 tys. kibiców.

Mężczyzna, były inżynier lotniczy i obywatel Australii od 1998 r., przebywa obecnie w więzieniu Barwon pod Melbourne, mimo że jego wyrok zakończył się w listopadzie br.

Australijskie prawo pozwala na zatrzymanie w więzieniu skazanych za terroryzm przez okres trzech lat od zakończenia odsiadywania kary. Po wypuszczeniu z więzienia nie będzie miał prawa pobytu w kraju i zostanie deportowany do Algierii. Jego prawnicy mają 90 dni na odwołanie się od tej decyzji.

Benbrika jest pierwszą osobą pozbawioną obywatelstwa przez Australię podczas pobytu na jej terytorium. W 2019 roku władze anulowały obywatelstwo Neila Prakasha, urodzonego w Australii członka Państwa Islamskiego odsiadującego sześcioletni wyrok w tureckim więzieniu. Australia twierdziła, że może pozbawić go obywatelstwa, bo mężczyzna jest również obywatelem Fidżi, mimo że rząd tego kraju temu zaprzeczał.

AB, PAP