logo

Szefowie MSZ Polski i Czech debatowali o agendzie UE

Czwartek, 26 listopada 2020 (16:02)
Aktualizacja: 26 listopada 2020 (16:11)

Kwestie z bieżącej agendy politycznej UE – m.in. jednolity rynek i agenda cyfrowa, polityka klimatyczna, rozszerzenie UE, polityka wschodnia – były tematem polsko-czeskiego forum dyskusyjnego, które odbyło się z udziałem szefów MSZ: Polski i Czech – poinformowało MSZ.

Szefowie dyplomacji Polski i Czech: Zbigniew Rau oraz Tomasz Petrziczek, wzięli udział w polsko-czeskim forum dyskusyjnym zatytułowanym „Czech Republic and Poland in the EU – Opportunities and Challenges”.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie, że wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy polskiego i czeskiego oddziału EURACTIV w ramach projektu sfinansowanego przez Forum Polsko-Czeskie. W trakcie forum ministrowie wzięli udział w panelu poświęconym wspólnym ambicjom Polski i Czech w ramach Unii Europejskiej – podano w komunikacie.

Jak czytamy, ministrowie odnieśli się do szeregu zagadnień z bieżącej agendy politycznej UE – m.in. jednolitego rynku i agendy cyfrowej, polityki klimatycznej, rozszerzenia UE, polityki wschodniej, „potwierdzając daleko idącą zbieżność stanowisk naszych państw w zakresie polityki europejskiej”.

– To naturalne, że podobnie postrzegamy najważniejsze kwestie na agendzie europejskiej. Łączą nas w końcu podobne doświadczenia z historii najnowszej, wspólna, środkowoeuropejska tożsamość oraz podobne wyzwania, odziedziczone po poprzednim systemie – powiedział minister Rau, cytowany w komunikacie.

Służby prasowe MSZ poinformowały, że w dyskusji znalazły się też odniesienia do wyzwań, jakie przyniosła pandemia COVID-19, oraz do sposobów wspólnego radzenia sobie z nimi, a także regionalnej współpracy w tym zakresie – chociażby za pośrednictwem nowo powołanego wirtualnego centrum V4 ds. wymiany informacji dot. COVID-19.

JG, PAP