logo

Wiceszef MSZ o oświadczeniu premierów Polski i Węgier

Czwartek, 26 listopada 2020 (21:55)
Aktualizacja: 27 listopada 2020 (09:11)

Oświadczenie premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána, dot. budżetu UE jednoznacznie potwierdza, że nasze kraje mają w tej sprawie bardzo podobne stanowisko i nie zgodzą się na arbitralne rozwiązania – powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán we wspólnej deklaracji podtrzymali stanowisko ws. budżetu UE na kolejnych siedem lat. – Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 r. – napisano w oświadczeniu podpisanym dziś w Budapeszcie.

Do oświadczenia odniósł się w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. – Dzisiejsza deklaracja jednoznacznie potwierdza to, co było przez niektórych unijnych polityków podawane w wątpliwość. Można było usłyszeć, że Polska i Węgry mają w tej sprawie różne stanowiska, a nawet że istnieje jakiś spór między Polską a Węgrami. Żadnego sporu tu nie ma – powiedział.

– W sprawie budżetu Unii Europejskiej i kwestii warunkowości budżetowej mamy bardzo podobne stanowisko, bo dla obu naszych krajów podstawowa jest zasada pewności prawa. Jeśli tej pewności nie będzie, to doskonale wiemy, że rozporządzenie może być użyte – z politycznych powodów, pod fałszywym pretekstem ochrony praworządności – do karania niektórych państw – powiedział wiceszef MSZ.

JG, PAP