logo

BBN: Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Podchorążego

Piątek, 27 listopada 2020 (20:50)
Aktualizacja: 27 listopada 2020 (20:57)

Prezydent Andrzej Duda weźmie w najbliższą niedzielę udział w obchodach Dnia Podchorążego i 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

„29 listopada 2020 roku (niedziela) o godz. 18.00 na dziedzińcu Belwederu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Podchorążego i 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego” – poinformowało w komunikacie BBN.

Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta RP.

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, brata cara Mikołaja I.

Zamach się nie udał. Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy Warszawy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło ok. 54 tys. polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską. Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego.

AB, PAP