logo

Czy 6 grudnia będzie niedziela handlowa?

Środa, 2 grudnia 2020 (22:00)
Aktualizacja: 3 grudnia 2020 (09:29)

„Solidarność” pracowników banków, handlu i ubezpieczeń w środowym apelu poprosiła prezydenta Andrzeja Dudę, by do poniedziałku 7 grudnia nie podpisywał nowelizacji ustawy, która incydentalnie zniesie zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia.

W liście Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” do prezydenta Dudy związkowcy napisali m.in., że pandemia COVID-19 jest trudnym czasem dla całego społeczeństwa, w którym wszyscy potrzebują solidarności takiej, jakiej uczył św. Jan Paweł II – wspólnoty, w której kluczową wartością jest współodpowiedzialność za drugiego człowieka.

Związkowcy wskazali, że obok zdających ten egzamin pracowników służby zdrowia i innych stojących na pierwszej linii frontu z pandemią są pracownicy handlu – jedna z najbardziej narażonych na zakażenie grup zawodowych.

„Wiele sieci handlowych wydłużyło godziny funkcjonowania swoich sklepów, niektóre placówki działają dziś w systemie całodobowym. Zbyt mała liczba pracowników w dyskontach i sklepach wielkopowierzchniowych, która już przed pandemią była jednym z największych problemów branży, dzisiaj jest wielokrotnie bardziej odczuwalna” – brzmi fragment listu.

„Po decyzji rządu o zamknięciu szkół znaczna część pracowników handlu przebywa na zasiłkach opiekuńczych. W związku z pandemią znacząco wzrosły również absencje chorobowe. Wielu pracowników zaraziło się koronawirusem lub przebywa na kwarantannie. Ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że pracownicy, którzy pozostali w sklepach, wypełniają obowiązki 2-3 osób. Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego” – zaznaczyli związkowcy.

„Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Dlatego z tak wielkim rozgoryczeniem przyjęliśmy informację o rządowych planach dot. ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia. Można odnieść wrażenie, że rządzący, myśląc o funkcjonowaniu handlu w dobie pandemii, przejmują się wyłącznie interesem ekonomicznym wielkich sieci handlowych, ignorując jednocześnie dobro pracowników” – zasugerowali.

Uznali, że nie tylko projekt dot. niedzieli handlowej potwierdza tę tezę. Podkreślili, że od wielu miesięcy sekcja pracowników handlu „Solidarności” apeluje do rządu o wdrożenie dodatkowych procedur sanitarnych w dyskontach i sieciach wielopowierzchniowych. Chodzi m.in. o obowiązkowy pomiar temperatury klientów czy dodatkowe przerwy dla pracowników na czynności dezynfekcyjne.

Przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” ocenili, że 30 stycznia 2018 r., gdy prezydent podpisał ustawę o ograniczaniu handlu w niedzielę, był „wielkim dniem” dla pracowników handlu oraz że pamiętają mu oni to wsparcie w walce o prawo do spędzania niedziel z rodzinami.

„Pan Prezydent wielokrotnie udowodnił w przeszłości, że dostrzega i rozumie pracowników handlu. Dlatego prosimy, aby wstrzymał się Pan z podpisaniem tzw. ustawy covidowej do poniedziałku 7 grudnia. To obecnie jedyny sposób, aby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi” – zaapelowali.

W liście podpisanym przez przewodniczącego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń „Solidarności” Marcina Strońskiego, jego zastępcę Dariusza Paczuskiego i szefa sekretariatu pracowników handlu Alfreda Bujarę związkowcy poprosili też prezydenta o spotkanie, aby przedstawić propozycje rozwiązań mających poprawić sytuację pracowników branży.

AB, PAP