logo

Zmarł kpt. Jan Jabłoniec „Fiat” – żołnierz AK z oddziału „Uskoka”

Środa, 13 stycznia 2021 (08:23)
Aktualizacja: 13 stycznia 2021 (09:08)

Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec, ps. Fiat, żołnierz oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego, ps. Uskok – poinformował na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Weteran zmarł w wieku 93 lat.

„Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz oddziału »Uskoka«. Wielki patriota, ale przede wszystkim ciepły i skromny człowiek, z dużym poczuciem humoru. Przyjaciel i towarzysz wielu patriotycznych spotkań. Spoczywaj w pokoju” – napisał Czarnek.

O śmierci weterana, żołnierza Armii Krajowej, poinformował również oddział IPN w Lublinie, który podał, że kapitan Jabłoniec zmarł 12 stycznia br. w wieku 93 lat. W biogramie kombatanta IPN przypomniał, że pseudonim Fiat Jabłoniec otrzymał w związku z tym, że był mechanikiem samochodowym.

Brał udział w walkach z Niemcami, a także Sowietami w Czemiernikach, gdzie został ranny. W oddziale „Uskoka” obsługiwał niemiecki LKM. „Po rozwiązaniu AK nie bierze udziału w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego, pełni natomiast funkcje wywiadowcze – informuje »Uskoka« o działaniach komunistów na swoim terenie. W tym czasie pracuje w rodzinnych stronach we własnym gospodarstwie rolnym” – podał IPN.

Instytut przypomniał też, że Jan Jabłoniec czynnie uczestniczył w życiu kombatanckim. „Był jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim) żyjącym żołnierzem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok” – dodał IPN.

JG, PAP