logo

Sandomierz: Powstały cztery pompownie

Czwartek, 14 stycznia 2021 (15:47)
Aktualizacja: 14 stycznia 2021 (16:04)

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości.

Nowa infrastruktura ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwie ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.

W 2010 roku w skutek obfitych opadów deszczu (14–18 maja) podniósł się poziom wody w dorzeczu górnej Wisły. 19 maja w wyniku pęknięcia wału na Wiśle w miejscowości Koćmierzów zalana została prawobrzeżna część Sandomierza. Pod wodą znalazło się 11 km kw. powierzchni miasta – około 4 tys. budynków. Władze musiały ewakuować 4 tys. osób.

Dzisiaj, 14 stycznia, w Koćmierzowie oddano do użytku nową pompownię. Podobne inwestycje powstały także w miejscowościach Szewce i Zajeziorze oraz Nadbrzeziu (prawobrzeżnej części Sandomierza). Dzięki pompowniom w sposób kontrolowany będzie można odprowadzać nadmiar wody z pobliskich cieków do Wisły oraz zapewnić odwadnianie i ochronę przed podtopieniami terenów tzw. zawala.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą, podkreślił, że inwestycje ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza są kompleksowo przygotowywane. Oprócz pompowni powstaną także nowe wały na Wiśle oraz jej dopływach. Wybudowana zostanie też brama wodna, która będzie chronić port rzeczny w Sandomierzu przed wodami wezbraniowymi Wisły.

„Jest to zadanie kompleksowe, które zakończy się jeszcze w tym roku. Dzięki temu będziemy mogli powiedzieć, że obywatele Sandomierza są bardziej bezpieczni przed ewentualnymi skutkami powodzi” – mówił.

W ramach inwestycji, polegającej na ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza, rozbudowany zostanie wał opaskowy zabezpieczający przed wodami powodziowymi Hutę Szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.

– To, że powstały pompownie, podwyższane są wały przeciwpowodziowe i budowanych jest wiele innych urządzeń hydrotechnicznych, to ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców Sandomierza, za co w ich imieniu dziękuję – mówił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

Inwestycja zakłada również zabezpieczenie wałów Koprzywianki oraz doliny tej rzeki przed powodzią. Dzięki temu poprawiona zostanie ochrona przed podtopieniami i zmniejszy się ryzyko występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany.

Projekt jest realizowany od 2017 roku. Zadanie jest współfinansowane ze środków UE w ramach Funduszu Spójności, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Budżetu Państwa. Wykonawcą robót jest Melbud SA. Wartość kontraktu to prawie 200 milionów złotych. 

AB, PAP