logo

Portugalia: Kościoły otwarte dla wiernych

Czwartek, 14 stycznia 2021 (18:24)
Aktualizacja: 14 stycznia 2021 (18:31)

Władze Portugalii nie ograniczą funkcjonowania kościołów katolickich i innych miejsc należących do związków wyznaniowych z powodu zapowiedzianego przez rząd nowego lockdownu.

Jak wyjaśnił premier António Costa, w przeciwieństwie do przymusowej izolacji społecznej z okresu marzec-kwiecień 2020 r., tym razem socjalistyczny gabinet nie planuje ograniczania dostępu wiernych do nabożeństw wspólnotowych. – Kościół i związki wyznaniowe potrafiły w ostatnim czasie na tyle dobrze zorganizować się, aby zapewnić bezpieczne pod względem epidemicznym sprawowanie nabożeństw – wyjaśnił premier António Costa.

Nowy lockdown wejdzie w życie w Portugalii w nocy z czwartku na piątek i potrwa co najmniej do 30 stycznia. Premier poinformował, że w przeciwieństwie do wiosennej izolacji społecznej otwarte pozostaną placówki oświatowe. Costa wskazał, że wraz z nowym lockdownem zamknięte zostaną placówki handlu i usług, które nie oferują dóbr podstawowych. Dodał, że pracownicy administracji publicznej będą musieli przejść na zdalną formę pracy, z wyjątkiem najważniejszych urzędów państwowych, w tym sądów.

Warunkiem organizowania w Portugalii Mszy św. w warunkach epidemii koronawirusa jest konieczność zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego oraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

AB, KAI