logo

GOPR udzielił pomocy grupie turystów

Niedziela, 17 stycznia 2021 (10:39)
Aktualizacja: 17 stycznia 2021 (10:54)

10-osobową grupę turystów musieli w nocy sprowadzić z wysokich partii Karkonoszy ratownicy GOPR. Turyści utknęli w rejonie Spalonej Strażnicy na zachodnim krańcu Równi pod Śnieżką.

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali o akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę wieczorem. Grupa dziesięciu osób, która utknęła w rejonie Spalonej Strażnicy, wezwała pomocy, ponieważ w trudnych warunkach nie byli w stanie samodzielnie zejść z zaśnieżonych gór – podał GOPR na swoim profilu w mediach społecznościowych.

„Z uwagi na głębokie zaspy świeżego śniegu dotarcie i ewakuacja ratowanych wymagała zaangażowania kilku zespołów ratowniczych, niestety nie obyło się bez odkopywania zakopanego w śniegu sprzętu. W obecnych warunkach każdy wyjazd wysoko w góry jest dla nas dużym wyzwaniem, dotarcie do poszkodowanych jest niekiedy bardzo czasochłonne” – napisali ratownicy.

Ratownicy apelują do turystów o śledzenie komunikatów pogodowych, które publikowane są codziennie rano na stronie Karkonoskiej Grupy GOPR. Wskazują też, że zimowe warunki w górach są trudne. „Poruszanie się nawet po często uczęszczanych szlakach wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego” – podkreślają goprowcy.

JG, PAP