logo

Rosja: Współpracowniczka Nawalnego Lubow Sobol zatrzymana

Sobota, 23 stycznia 2021 (13:00)
Aktualizacja: 23 stycznia 2021 (13:03)

Policja w Moskwie zatrzymała Lubow Sobol, współpracowniczkę opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Sobol zatrzymana została na placu Puszkina w centrum Moskwy podczas demonstracji w obronie Nawalnego, zwołanej przez jego zwolenników.

Sobol zatrzymana została wprost przed kamerami mediów pracujących podczas demonstracji. Współpracowniczka Nawalnego mówiła m.in., że obawia się prowokacji ze strony policji. Policjanci rozepchnęli otaczających ją dziennikarzy i wyciągnęli ją z tłumu.

Demonstracja pod hasłami uwolnienia Nawalnego z aresztu rozpoczęła się o godz. 14.00 czasu lokalnego (godz. 12.00 czasu polskiego). Wcześniej na placu zebrało się około 3 tysięcy osób, w tym wielu dziennikarzy. Na miejscu są problemy z internetem mobilnym i łącznością telefonii komórkowej.

W pewnym momencie zgromadzeni próbowali odepchnąć policjantów, by udaremnić zatrzymania. Ludzie rzucali śnieżkami w funkcjonariuszy. Agencja TASS twierdzi, że dwójka policjantów została zaatakowana przez uczestników protestu.

MSW Rosji ostrzegło dzisiaj, że każdy przypadek „prowokacyjnych działań” wobec policjantów bądź niepodporządkowanie się ich poleceniom podczas demonstracji będzie przedmiotem dochodzenia.

AB, PAP