logo

Włochy: Zaburzenia psychiczne z powodu pandemii

Środa, 27 stycznia 2021 (21:24)
Aktualizacja: 28 stycznia 2021 (09:29)

Około miliona nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech – taki jest według specjalistów skutek pandemii koronawirusa oraz związanego z nią kryzysu ekonomicznego, lęku przed zakażeniem, żałoby oraz zachorowania na COVID-19.

Alarm w sprawie konsekwencji pandemii podniesiono podczas zorganizowanego w internecie kongresu krajowego stowarzyszenia neuropsychofarmakologii.

Z przedstawionej statystyki wynika, że połowa osób zakażonych koronawirusem doświadczyła zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, bezsenność, zespół stresu pourazowego, zachowania obsesyjno-kompulsywne, depresja. Liczba takich przypadków w grupie osób zakażonych jest pięć razy wyższa niż w całej populacji.

Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach należy spodziewać się do 800 tys. przypadków depresji. 150 tys. wiąże się natomiast z utratą pracy na tle kryzysu z powodu pandemii.

„Wraz z wydłużaniem się restrykcji także ci, którzy nie zostali zakażeni, są na granicy kryzysu nerwowego” – podkreślił doktor Matteo Balestrieri. Położył nacisk na to, że coraz większy niepokój budzi ogólna zła kondycja społeczeństwa. Na większe ryzyko, zaznaczył, narażone są kobiety, a także osoby starsze i młodzież.

AB, PAP