logo

Andrusiewicz: W tym roku ok. 140 tys. dzieci chcemy przetestować pod kątem SMA

Wtorek, 23 lutego 2021 (12:38)
Aktualizacja: 23 lutego 2021 (12:46)

W tym roku ok. 140 tys. dzieci chcemy przetestować pod kątem choroby rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W przyszłym roku na pewno będzie to ponad 200 tys. dzieci – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia przekazał, że wybranym do projektu, jako koordynator testów przesiewowych pod kątem SMA, jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. – W najbliższych tygodniach Instytut zaopatrzy się w odczynniki, które będą służyły wykonywaniu badań przesiewowych – stwierdził Andrusiewicz.

– Liczymy, że ok. 140 tys. dzieci, jeszcze w tym roku zostanie zbadanych pod kątem SMA – zapowiedział.

Wyjaśnił, że „SMA wcześnie wykryte powoduje, że możemy szybciej i sprawniej wyleczyć chorobę”. – Wtedy, kiedy jeszcze nie pojawiają się pierwsze objawy, leczenie jest najbardziej skuteczne, stąd od dawna powtarzaliśmy, że po 2019 roku, kiedy jako jedne z niewielu państw wdrożyliśmy na szeroką skalę leczenie nowoczesnym lekiem Spinraza wśród dzieci dotknięte rdzeniowym zanikiem mięśni, zechcemy wprowadzić również badania przesiewowe – wyjaśnił rzecznik ministerstwa zdrowia.

Poinformował, że w tym roku programem badań zostanie objętych dziesięć województw. 

AB, PAP