logo

Sprawa immunitetu sędzi Beaty Morawiec

Wtorek, 23 lutego 2021 (13:56)
Aktualizacja: 23 lutego 2021 (14:05)

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła dzisiaj bez terminu posiedzenie ws. immunitetu krakowskiej sędzi Beaty Morawiec.

Powodem odroczenia jest konieczność rozpatrzenia wniosków obrońców m.in. o wyłączenie sędziów rozpoznających tę sprawę.

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna w II instancji zaczęła rozpatrywać na posiedzeniu niejawnym zażalenie sędzi Morawiec na wcześniejszą decyzję o uchyleniu jej immunitetu. Izba bada sprawę w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Jana Majchrowskiego.

W przerwie posiedzenia obrońcy sędzi Morawiec poinformowali o złożeniu kilku wniosków, w których domagają się m.in. wyłączenia wszystkich członków Izby Dyscyplinarnej SN od rozpatrywania tej sprawy. 

Po zakończeniu dzisiejszego posiedzenia sędzia Czajka powiedział zaś dziennikarzom, że wnioski obrońców o wyłączenie sędziów będą rozpoznawane częściowo przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Izbę Dyscyplinarną. W zakresie rozpoznawania przez Izbę Dyscyplinarną – jak wyjaśnił – pozostanie na przykład wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu orzekającego w tej sprawie – sędziego Majchrowskiego – w związku z jego poniedziałkowym oświadczeniem dotyczącym próby wywarcia na niego nacisku w sprawie Morawiec w związku z uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji UW.

AB, PAP