logo

Wiceszef MSWiA: Zator lodowy w pobliżu Płocka został rozbity

Wtorek, 23 lutego 2021 (14:54)

Zator lodowy na Wiśle w pobliżu Płocka został rozbity, ale aby zmniejszyć zagrożenie, konieczna jest dalsza praca lodołamaczy powyżej Płocka – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Dodał, że obecnie w rejonie Płocka pracuje 10 lodołamaczy. Wały przeciwpowodziowe monitoruje straż pożarna.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zaznaczył, że dziś w Polsce były trzy stany alarmowe – na rzece Orla w województwie dolnośląskim oraz dwa stany alarmowe na Wiśle pomiędzy Płockiem a ujściem Narwi. Dodał, że po wczorajszych działaniach lodołamaczy Wód Polskich i przebiciu zatoru lodowego w pobliżu Płocka poziom wody w samym Płocku zaczął opadać.

„Nadal mamy problem na wodowskazach w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie. Tam powoli, ale systematycznie wody przybywa” – zaznaczył. Jednocześnie wskazał, że im bardziej w górę rzeki posuną się lodołamacze tym sytuacja w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie będzie się poprawiać.

Wąsik zaznaczył również, że wały przeciwpowodziowe są monitorowane przez straż pożarną. Dodał, że obecnie nie ma miejsc, które wymagałyby uszczelnienia, ale służby są gotowe, żeby – w razie konieczności – podwyższać wały za pomocą specjalnych tuneli napełnianych wodą.

APW, PAP