logo

Litwa: Plany inwestycyjne PKN Orlen

Czwartek, 25 lutego 2021 (20:44)
Aktualizacja: 25 lutego 2021 (20:49)

Plany inwestycyjne koncernu PKN Orlen na Litwie były tematem dzisiejszego potkania w Wilnie prezesa Daniela Obajtka z premier tego kraju Ingridą Szimonyte.

„PKN Orlen stawia na dynamiczny rozwój aktywów na Litwie, zgodnie ze strategią Orlen2030” – czytamy w komunikacie biura prasowego koncernu.

Podczas spotkania z litewską premier prezes zarządu PKN Orlen zaprezentował główne strategiczne założenia rozwoju Grupy Orlen do 2030 r., również w kontekście bezpieczeństwa energetycznego regionu. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanej inwestycji w pogłębiony przerób ropy w rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva oraz szeroko rozumianej transformacji energetycznej, jej znaczenia dla regionu, a także perspektyw rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii.

„Orlen Lietuva to strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie, przez co gwarantuje jego bezpieczeństwo energetyczne” – podkreśla Obajtek, którego cytuje komunikat.

Prezes zaznaczył, że inwestując w rozwój zakładu, „zwiększamy korzyści nie tylko dla Grupy Orlen, ale też gospodarki Litwy”; podkreślił, że jedna z kluczowych inwestycji, jaką jest projekt pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, „umożliwiłaby znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych”.

„Dlatego bardzo ważna jest deklaracja pani premier dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia” – wskazał prezes PKN Orlen. Dodał, że „widzimy też potencjał w ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju źródeł zero- i niskoemisyjnych, bo ten kierunek jest ważnym elementem zarówno w strategii Orlen2030, jak i strategii energetycznej Litwy”. Komunikat PKN Orlen podkreśla, że w ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie.

Według szacunków Orlenu realizacja projektu zajęłaby około czterech lat. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc. w związku z potencjalną inwestycją, znacząco ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.Orlen rozwija też sieć stacji paliw na Litwie. W 2020 roku uruchomiono cztery nowe obiekty. W sumie na Litwie jest 29 stacji paliw Orlen.

AB, PAP