logo

Kierownictwo PiS zakończyło spotkanie

Środa, 3 marca 2021 (15:55)
Aktualizacja: 3 marca 2021 (15:58)

Na dzisiejszym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości podjęto decyzję o zwróceniu się do rządu, by skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE – poinformowała rzecznik partii Anita Czerwińska.

– PiS zwraca się do rządu o podjęcie uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do orzeczenia TSUE, którego fragmenty kwestionują wyższość Konstytucji wobec wszystkich źródeł prawa w RP, w tym zawartych przez Polskę traktatów o UE i funkcjonowaniu UE, a także wtórnego prawa Unii Europejskiej – powiedziała Czerwińska.

Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekł wczoraj, że „kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.

Spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości zakończyło się po niemal trzech godzinach. Politycy PiS mieli rozmawiać m.in. o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy.

APW, PAP