logo

Szpital MSWiA ostrzega przed fake newsami

Środa, 3 marca 2021 (21:20)
Aktualizacja: 4 marca 2021 (09:29)

W ostatnich godzinach w mediach pojawiły się publikacje o rosnącej liczbie pacjentów kierowanych do mazowieckich szpitali.

Artykuły te wywołały falę nieodpowiedzialnych komentarzy i fake newsów dotyczących Szpitala Narodowego – oświadczył Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

CSKA MSWiA zapewnia, że Szpital Narodowy w sposób ciągły działa i przyjmuje pacjentów.

„Widzimy istotny wzrost liczby zachorowań, ale system ochrony zdrowia w województwie mazowieckim jest wydolny i na bieżąco udziela pomocy potrzebującym” – podkreślono.

Szpital udostępnił przykładowe treści nieprawdziwych informacji zamieszczanych na Twitterze: „Szpital Narodowy nie wykorzystał swoich możliwości nawet w 70 proc. przy 20 tys. zakażeń dziennie”; „Podobno przymierzamy się do likwidacji naszego klejnotu – szpitala narodowego. Pracownicy zaniepokojeni. Ciężko będzie znaleźć porównywalną pracę”.

Placówka przestrzega wszystkich użytkowników mediów społecznościach oraz apeluje do przedstawicieli mediów o traktowanie jako fake newsy postów o wydźwięku takim, jak zaprezentowane powyżej przykłady.

„Rozprzestrzenianie fałszywych informacji, które powodują wzrost poziomu stresu i niepewności społecznej utrudnia skuteczną walkę z pandemią” – zwraca uwagę CSK MSWiA.

APW, PAP