logo

Rzeszów: Sprawcy pobicia proboszcza aresztowani

Piątek, 5 marca 2021 (12:44)
Aktualizacja: 5 marca 2021 (13:05)

Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował dzisiaj areszt tymczasowy dla dwóch sprawców m.in. wtargnięcia do starego nieczynnego kościoła w Rzeszowie oraz pobicia proboszcza miejscowej parafii.

Jak poinformował PAP prokurator rejonowy dla miasta Rzeszowa Wojciech Przybyła, „wobec obu mężczyzn sąd zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy”. – Z takim wnioskiem występowała prokuratura – dodał.

18-letni Mikołaj K. i 20-letni Paweł S. w środę – jak powiedział prokurator – wybili szybę w oknie i wdarli się do kościoła „w celu odbycia libacji alkoholowej”. Zniszczyli wyposażenie wnętrza zabytkowej świątyni.

O włamaniu do zabytkowego kościoła proboszcza poinformowali mieszkańcy. Interweniujący ksiądz został pobity przez jednego ze sprawców. Kapłanowi udało się jednak uciec z kościoła i zamknąć włamywaczy w środku. Niedługo potem zostali oni zatrzymani przez wezwaną policję.

W świątyni znaleziono butelki po alkoholu. Wnętrze kościoła zostało zdemolowane. Sprawcy uszkodzili krzesła, ławy, ołtarz główny i boczny. Zatrzymani mieli 1,3 i 2 promile alkoholu w organizmie.

18-latek usłyszał cztery prokuratorskie zarzuty, a 20-latek trzy. Wspólne zarzuty to zniszczenie budynku i będących w środku przedmiotów, które są wpisane na listę zabytków, a także naruszenie miru domowego poprzez wdarcie się do świątyni oraz kierowanie pod adresem proboszcza gróźb karalnych. Dodatkowo 18-latek ma zarzut pobicia księdza.

Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

AB, PAP