logo

IPN: Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci ofiar UPA

Czwartek, 11 marca 2021 (12:10)
Aktualizacja: Czwartek, 11 marca 2021 (13:15)

Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA – oświadczył IPN, odnosząc się do nazwania miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował w mediach społecznościowych protest przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu im. Romana Szuchewycza. Instytut przypomniał, że Roman Szuchewycz w czasie II wojny światowej był m.in. dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej.

„Roman Szuchewycz, jako przywódca OUN, należał do szczególnie gorących zwolenników brutalnej czystki i fizycznej likwidacji ludności polskiej” – podkreślono.

„Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Ta antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich miała charakter ludobójstwa” – podał IPN, przypominając, że w latach 1943-1945 UPA zamordowała ok. 100 tys. Polaków.

Instytut przypomniał też, że w 2011 r. Okręgowy Sąd Administracyjny w Doniecku anulował dekret z 12 października 2007 r. nadający pośmiertnie Romanowi Szuchewyczowi przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytuł Bohatera Ukrainy.

W związku z decyzją władz Tarnopola dotyczącą upamiętnienia Szuchewycza swoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy – jak poinformowała PAP – odwołał ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. W liście do Wołodymyra Trusza, który stoi na czele Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, polski ambasador poinformował, że „z wielkim żalem” i „w ostatniej chwili” odwołuje wizytę, która miała być poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami.

„Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty” – pisze Cichocki.

Decyzję władz Tarnopola potępił też ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. Zażądał natychmiastowego anulowania tej decyzji.

W odpowiedzi rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko oświadczył, że dyskusje o narodowej pamięci należy pozostawić historykom. „Ochrona pamięci narodowej ukraińskiego narodu pozostaje jednym z priorytetów państwowej polityki Ukrainy. Dyskusje w tej dziedzinie mają odbywać się na poziomie historyków. Natomiast dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaźni i wzajemnego szacunku między narodami, a nie na odwrót” – stwierdził Nikołenko.

W Polsce stosunki z władzami Tarnopola na gruncie samorządowym zawiesiło miasto Zamość, którego prezydent Andrzej Wnuk poinformował o rezygnacji z realizacji projektu „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa”, wartego ponad 68 tys. euro. 

AB, PAP