logo

IPN umorzył śledztwo

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (18:35)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (19:28)

Z powodu śmierci podejrzanego o zbrodnie ludobójstwa wartownika niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku Michaela Weingärtnera Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie umorzyła prowadzone przeciwko niemu śledztwo.

Komisja poinformowała o tym w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Michael Weingärtner w okresie od 13 lipca 1943 r. do 8 lipca 1944 r. był wartownikiem w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie. Według ustaleń Komisji brał udział w dokonaniu zbrodni wojennej, stanowiącej ludobójstwo, „w ten sposób, że z bronią w ręku pełnił służbę w kordonie zabezpieczającym przeprowadzaną na terenie obozu koncentracyjnego Lublin akcję eksterminacyjną Żydów – tzw. »Akcję Erntefest«, w przebiegu której zamordowano nie mniej jak 17 000 osób”.

Weingärtner pełnił służbę w kordonie zabezpieczającym oraz na wieżyczkach strażniczych obozu, a także przy eskorcie więźniów do miejsc pracy znajdujących się poza jego terenem. Jak ustalił IPN, mężczyzna „działał w celu wykonania polityki państwa niemieckiego, ukierunkowanej na eliminację określonych grup narodowych, etnicznych i rasowych, w następstwie czego nie mniej jak 22 000 rannych, chorych jeńców wojennych i osób z ludności cywilnej obszaru okupowanego poniosło śmierć, a wobec pozostałych 26 000 osadzonych stworzono warunki życia grożące ich biologicznej egzystencji”.

Według ustaleń Komisji, Weingärtner w okresie od 13 kwietnia do 5 maja 1945 r. na terenie III Rzeszy oraz Protektoratu Czech i Moraw jako wartownik dozorował marsz kobiet, w tym obywatelek polskich, osadzonych w kilku oddziałach niemieckiego obozu koncentracyjnego Flossenbürg.

„Pełniąc służbę w kordonie zabezpieczającym marsz oraz przy eskorcie więźniarek, poddawał je okrutnemu i nieludzkiemu traktowaniu, czym działał w celu wykonania polityki państwa niemieckiego, ukierunkowanej na eliminacje określonych grup narodowych, etnicznych i rasowych, w następstwie czego 58 kobiet rozstrzelano, a 157 kobiet zmarło z wycieńczenia, zaś wobec pozostałych zmuszanych do marszu, nie mniej jak 410 kobiet, tworzył warunki życia zagrażające ich biologicznej egzystencji” – napisano w komunikacie.

APW, PAP