logo

Szczerski rozmawiał z doradcą Blinkena

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (21:40)
Aktualizacja: 9 kwietnia 2021 (09:21)

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2 – Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Szczerski zaznaczył, że w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym prześladowań skierowanych wobec polskiej mniejszości.

– Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości – powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

– Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane – oświadczył prezydencki minister.

Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2.

– Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego, także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego – podkreślił Szczerski.

APW, PAP