logo

Warszawa: Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej

Wtorek, 13 kwietnia 2021 (21:59)
Aktualizacja: 14 kwietnia 2021 (09:19)

W rocznicę ogłoszenia przez Niemców informacji o odnalezieniu grobów polskich oficerów w lesie katyńskim bp Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar. Po zakończeniu Eucharystii bp Guzdek złożył znicze w kaplicy katyńskiej.

Do katedry polowej przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz członkowie władz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

W homilii bp Guzdek przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed 81. lat i obawę władz sowieckich zawartą w uzasadnieniu decyzji o wymordowaniu polskich oficerów, wydanej przez Biuro Polityczne: że stanowią oni „zdeklarowanych i nierokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej”.

Ordynariusz wojskowy przypomniał, że przez wiele lat prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana i zakłamywana, a pamięć o jej ofiarach zachowały rodziny oraz Kościół. – Przez wiele lat katolickie świątynie były pierwszym i zarazem jedynym miejscem głoszenia prawdy i upamiętniania ofiar tej zbrodni. Wielu katolickich duchownych – bez względu na szykany oraz zagrożenie zdrowia, a nawet życia – nie przemilczało tej prawdy – powiedział bp Guzdek. Przypomniał postać ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez „nieznanych sprawców” w 1989 r.

Zdaniem bp. Guzdka kolejna rocznica zbrodni katyńskiej jest nie tylko okazją do spojrzenia w przeszłość. Msza św. i modlitwa za zamordowanych na „nieludzkiej ziemi” są wyrazem troski o ich przyszłość, o życie wieczne z Bogiem.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego; ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów; ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego; ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego.

Po Mszy św. uczestnicy Liturgii złożyli znicze w kaplicy Katyńskiej.

AB, KAI