logo

PGNiG przebuduje elektrociepłownię w Pruszkowie

Środa, 14 kwietnia 2021 (16:43)
Aktualizacja: 14 kwietnia 2021 (16:47)

PGNiG Termika poinformowała o rozpoczęciu modernizacji opalanej węglem elektrociepłowni w podwarszawskim Pruszkowie. 

EC Pruszków ma obecnie moc cieplną 186 MWt, przy 9 MW mocy elektrycznej. W pierwszym etapie modernizacji powstanie nowa kotłownia gazowo-olejowa. W kolejnych latach planowane są dalsze inwestycje w EC Pruszków polegające na sukcesywnym zastępowaniu dotychczasowych instalacji wytwórczych nowymi źródłami. W rezultacie nastąpi poprawa efektywności produkcji oraz ograniczenie wpływu zakładu na środowisko – podkreśliła PGNiG Termika.

Nowa kotłownia wyposażona zostanie w dwa kotły wodne o mocy 20 MWt każdy oraz jeden kocioł wodny o mocy 5MWt. Wykonawcą inwestycji będzie Instal Warszawa w konsorcjum z Energy Solutions.

– Budowa nowej kotłowni dla Elektrociepłowni Pruszków wpisuje się w cykl inwestycji w Grupie Kapitałowej PGNiG związanych z oparciem ciepłownictwa o gaz ziemny, który dla polskiej gospodarki będzie przez najbliższe dekady paliwem przejściowym w procesie transformacji energetyczne – podkreślił prezes PGNIG Paweł Majewski.

Jak dodał, w przypadku EC Pruszków dotychczas wykorzystywane instalacje spalające węgiel do produkcji ciepła sieciowego zostaną częściowo zastąpione nowoczesnymi jednostkami zasilanymi gazem ziemnym i spełniającym standardy emisyjne olejem napędowym.

Z kolei prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk ocenił, że budowa kotłowni gazowo-olejowej jest dowodem, że spółka nie tylko deklaruje swoje poparcie dla transformacji, ale faktycznie bierze w niej udział. Jest to krok w stronę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie inwestycja w nowe moce wytwórcze ciepła dla Elektrociepłowni Pruszków – zaznaczył.

PGNiG Termika w ostatnich latach modernizowała pruszkowską elektrociepłownię. Powstały tam instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin z kotłów węglowych, zmodernizowano też same kotły.

AB, PAP