logo

MSZ potwierdza informacje o zatrzymaniu Andrzeja Pisalnika

Środa, 14 kwietnia 2021 (17:41)
Aktualizacja: 14 kwietnia 2021 (17:54)

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło PAP informacje o zatrzymaniu i przewiezieniu do Mińska działaczy Związku Polaków na Białorusi – Andrzeja Pisalnika i Iness Todryk-Pisalnik.

Rano Andrzej Pisalnik poinformował Polskie Radio o rozpoczęciu w jego mieszkaniu w Grodnie rewizji przez funkcjonariuszy milicji. Potem kontakt z nim i jego żoną  się urwał. Następnie Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) poinformowało, że Pisalnikowie zostali zatrzymani i zabrani z Grodna do Mińska.

Informacje te potwierdził PAP polski resort dyplomacji. MSZ poinformowało, że 13 kwietnia Andrzej Pisalnik został przesłuchany w prokuraturze w Grodnie, a 14 kwietnia br. do mieszkania Pisalników w Grodnie weszła milicja.

„Oboje małżonkowie zostali zatrzymani i są obecnie przewożeni do Mińska” – poinformowało PAP biuro rzecznika MSZ.

„Polska służba dyplomatyczno-konsularna, a także najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej od samego początku podejmowali i podejmują wszelkie możliwe działania zmierzające do zabezpieczenia praw polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, a zwłaszcza ich przedstawicieli, którzy stali się ofiarami szykan” – dodał resort dyplomacji.

MSZ zapewniło, że konsulowie RP na Białorusi pozostają w stałym kontakcie z rodzinami osób zatrzymanych, którym zadeklarowali wsparcie, oraz monitorują na bieżąco działania miejscowych służb.

Pisalnik i jego żona są działaczami ZPB i pracownikami portalu Znadniemna.pl. W ostatnim czasie informowali oni o sprawie karnej wobec kierownictwa ZPB i kontrolach przeprowadzanych przez władze w szkołach i organizacjach polskiej mniejszości. Małżeństwo dziennikarzy ma niepełnoletniego syna.

 

AB, PAP