logo

Podczas majówki granicę przekroczyło 85,5 tys. podróżnych

Wtorek, 4 maja 2021 (14:26)
Aktualizacja: 4 maja 2021 (16:38)

Granicę zewnętrzną podczas weekendu majowego przekroczyło 85,5 tys. podróżnych – to o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego miesiąca; o prawie 40 proc. wzrósł natomiast ruch na przejściach lotniczych – poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że choć ruch na granicy zewnętrznej podczas majówki był tylko o 9 proc. większy niż w tym samym okresie ubiegłego miesiąca, to zanotowano prawie 40 proc. wzrost na przejściach lotniczych.

Jak przekazała ppor. SG Anna Michalska, odprawiono tam 32,6 tys. podróżnych. Miesiąc wcześniej – w dniach 3-5 kwietnia na przejściach lotniczych odprawiono 23,6 tys. podróżnych.

Przez majówkę o 18 proc. spadł ruch na granicy z Rosją, a o 7 proc. na granicy z Ukrainą.

– Na pewno wpływ na to miał fakt, że obecnie na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE, panują obostrzenia. Nie każdy może wjechać do naszego kraju; nie można przekraczać tych granic w celach turystycznych – wskazała Michalska.

Przypomniała, że obecnie do Polski mogą wjechać tylko określone kategorie cudzoziemców m.in.: cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, czy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski.

– Część przejść granicznych na granicy zewnętrznej ciągle pozostaje zamknięta. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, w Medyce oraz w Budomierzu – przekazała Michalska.

Dodała, że dodatkowo w tym roku w weekend majowy chrześcijanie obrządku wschodniego rozpoczęli o północy z soboty na niedzielę trzydniowe Święta Wielkanocne.

– To również miało wpływ na ruch na granicy – wskazała.

Michalska dodała, że funkcjonariusze SG wciąż prowadzą działania sanitarne na granicach wewnętrznych. Jak poinformowała, podczas majówki skontrolowali łącznie 29,3 tys. podróżnych.

Najwięcej wjeżdżających do kraju skontrolowano na odcinku granicy z Niemcami – 12,5 tys. oraz na lotniskach 10,3 tys. Ponad 3 tys. osób nie posiadało negatywnego wyniku testu, 930 z nich zrezygnowało z dalszej podróży do Polski, a na lotniskach ponad 2 tys. osób skierowano na kwarantannę.

W działania sanitarne na granicach wewnętrznych podczas majówki zaangażowanych było ponad tysiąc funkcjonariuszy SG. Wystawiono 102 posterunki stałe i 230 doraźne.

– Przypominamy, że na granicach zewnętrznych negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny, natomiast przekraczając granice wewnętrzne podróżni, którzy nie wracają do Polski do swoich miejsc zamieszkania, mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu wykonany w okresie 48 h przed przekroczeniem granicy – zaznaczyła Michalska.

APW, PAP