logo

CKE: Zawiadomienie o przecieku z matur

Wtorek, 4 maja 2021 (18:27)
Aktualizacja: 4 maja 2021 (19:57)

Jesteśmy w trakcie przygotowania zawiadomienia o przeciekach z matur. Jutro złożymy doniesienie na policję – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

– Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza „ambicje Lalka”, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – wyjaśnił dyrektor CKE.

Zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji.

– Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – powiedział.

Zapewnił, że egzaminy maturalne przebiegają spokojnie.

– Szkoły były bardzo dobrze przygotowane, żeby przeprowadzić egzamin, a nauczyciele stanęli na wysokości zadania, żeby nawet w tych trudnych czasach egzamin przeprowadzić bezpiecznie – powiedział.

Matur nie zakłóciły również mailowe doniesienia o rzekomym podłożeniu w kilku szkołach ładunków wybuchowych.

Dyrektorzy podjęli decyzje o ewakuacji uczniów. Po sprawdzeniu okazało się, że żadnego ładunku nigdzie nie było. Policja oceniła informacje przesłane mailem, że są „niskiej wiarygodności”. Zdający powrócili do rozwiązywania egzaminów i wszędzie zostały przeprowadzone, niekiedy tylko z opóźnieniem – powiedział Smolik.

APW, PAP