logo

Bieszczady: Na świat przyszły pierwsze żubry

Czwartek, 13 maja 2021 (09:48)
Aktualizacja: 13 maja 2021 (09:56)

W zagrodzie pokazowej w Mucznem w Bieszczadach na początku tygodnia żubrzyca Muczna urodziła zdrową i silną jałówkę. – Jest to pierwsze cielę urodzone w tym roku w zagrodzie – powiedział dzisiaj rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

– Aktualnie stado w Mucznem liczy dziewięć osobników. Tyle, ile maksymalnie zagroda może pomieścić – dodał rzecznik.

Zagrodę w Mucznem założono w maju 2012 roku. Jest położona przy trasie Stuposiany–Muczne, nad potokiem Czerwonym, w uroczysku Krutyjówka. Czynna jest od świtu do zmroku. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Młode żubry na wolności rodzą się najczęściej od maja do lipca. Zdarzają się także porody w pozostałych miesiącach nawet z początkiem zimy, ale cielęta takie mają znacznie mniejsze szanse na przeżycie. Ciąża u żubrów trwa przeciętnie 265 dni, dorosła krowa rodzi zazwyczaj jedno cielę co drugi rok, bliźnięta zdarzają się sporadycznie.

Bieszczadzka populacja żubrów liczy obecnie blisko 700 osobników. – Cały czas powiększa się, gdyż co roku przychodzi tu na świat ponad 100 młodych osobników – mówił Edward Marszałek.

Leśnik zwrócił uwagę, że „ten sukces ma jednak różne oblicza”. – Żubry coraz częściej wchodzą w szkodę w uprawach rolnych i leśnych. Trapią je też choroby zakaźne, łatwo roznoszące się w mocno zagęszczonej populacji – podkreślił leśnik.

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską prowadzone są w odrębnej linii hodowlanej. Obecnie w naturze żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

AB, PAP