logo

400 wniosków o ogródki gastronomiczne

Sobota, 15 maja 2021 (08:14)
Aktualizacja: 15 maja 2021 (10:36)

Warszawscy restauratorzy złożyli blisko 400 wniosków o wydanie decyzji zezwalających na funkcjonowanie ogródków gastronomicznych – poinformował PAP stołeczny ratusz, zastrzegając, że dane te pochodzą ze środy. Od dziś lokale mogą obsługiwać gości na zewnątrz, w ogródkach.

– Do środy do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło blisko 400 wniosków o wydanie decyzji zezwalających na ich funkcjonowanie, czyli zajęcie pasa drogowego – przekazała Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego ratusza.

Zaznaczyła, że w całym 2020 r. ZDM wydał 498 decyzji na ustawienie ogródka restauracyjnego lub kawiarnianego dla ponad 400 podmiotów.

Za udostępnienie przestrzeni miejskiej pobierana jest opłata. W zależności od kategorii drogi (powiatowa, wojewódzka czy krajowa) wynosi ona od 1,50 zł do 1,90 zł za m kw. dziennie. Stołeczni radni na wniosek prezydenta m.st. Warszawy zdecydowali, że ze względu na pandemię do końca 2021 r. obowiązują obniżone o 75 proc. stawki.

W Warszawie powstał Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej „Wspieraj warszawskie gastro – ogródki za 1 grosz”. Projekt uchwały zakłada obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego do 1 grosza za metr kw. za dzień do końca 2021 roku.

Spotkał się on z szerokim poparciem działaczy miejskich i polityków. Jednak nie znalazł uznania u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

JG, PAP