logo

Rusza cykl koncertów muzyki dawnej w Jarosławiu

Sobota, 15 maja 2021 (10:32)
Aktualizacja: 15 maja 2021 (10:45)

Utwory zapisane w polskich karczmach przez niemieckiego kompozytora okresu baroku – Georga Philippa Telemanna i zapisane przez niego tańce polskie złożą się na koncert, który wieczorem rozpocznie cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu”. Wystąpi zespół Orkiestra Czasów Zarazy.

Jak poinformowali organizatorzy cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu” ma być poszerzeniem zaplanowanego tradycyjnie na sierpień festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”, który jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się od 1993 roku.

Cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu” współorganizowany jest przez: Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i województwo podkarpackie.

Składające się na program koncerty, połączone z komentarzami słownymi, poruszać będą różnorodne zagadnienia muzykologiczne i historycznie, także w wymiarze lokalnym.

W koncercie inauguracyjnym, który zabrzmi w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich w Jarosławiu, wystąpi zespół Orkiestra Czasów Zarazy. Koncert będzie poświęcony tematowi tzw. stylu polskiego w muzyce.

– Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego okresu na początku XVIII wieku – wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwijała się wówczas w Rzeczpospolitej na tle straszliwych spustoszeń powstałych na skutek wojny i epidemii. Koncert ten pozwoli również wprowadzić ciekawe wątki lokalne: czas wojny północnej w Jarosławiu czy niecodzienne instrumentarium, mające pokrycie w źródłach miejskich mówiących o działających w Jarosławiu cechach muzyków – wyjawił PAP rzecznik Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu Łukasz Słotwiński.

JG, PAP