logo

Prezydent USA Biden przyleciał do Wielkiej Brytanii

Środa, 9 czerwca 2021 (21:51)
Aktualizacja: 10 czerwca 2021 (10:27)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleciał wieczorem do bazy lotniczej RAF Mildenhall we wschodniej Anglii, rozpoczynając tym samym swoją pierwszą podróż zagraniczną od czasu styczniowego zaprzysiężenia na urząd.

RAF Mildenhall, gdzie wylądował prezydencki Air Force One, jest bazą kilku amerykańskich jednostek lotnictwa, przede wszystkim jednostki cystern powietrznych 100th Air Refueling Wing. Do tej samej bazy przyleciał poprzednik Bidena, Donald Trump, podczas swojej ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2019 r.

Pierwszym punktem podróży Bidena będzie czwartkowe spotkanie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Odbędzie się ono w Carbis Bay, małej miejscowości w Kornwalii, gdzie następnego dnia zacznie się szczyt przywódców państw grupy G7. Jak się oczekuje, obaj politycy potwierdzą istnienie „specjalnych relacji” pomiędzy USA i Wielką Brytanią, choć jest między nimi także sporo różnic. Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan powiedział w środę, że Biden ma „głębokie obawy”, iż spór pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską dotyczący protokołu w sprawie Irlandii Północnej może zagrozić pokojowi w tej prowincji.

W piątek w Carbis Bay rozpocznie się trwający do niedzieli szczyt G7 – grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw zachodnich, którą oprócz Wielkiej Brytanii i USA tworzą Niemcy, Japonia, Francja, Włochy i Kanada. Będzie to pierwsze od wybuchu pandemii koronawirusa spotkanie przywódców na żywo, a nie w formie wideokonferencji. Głównymi tematami rozmów mają być: odbudowa gospodarcza po pandemii, pomoc krajom rozwijającym się w szczepieniach i przekazanie im szczepionek, zapobieganie zmianom klimatycznym, poparcie zasad wolnego handlu i uzgodnione przez ministrów finansów porozumienie w sprawie opodatkowania międzynarodowych korporacji i wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw.

W czasie szczytu amerykański prezydent weźmie udział w rozmowach wszystkich przywódców oraz będzie odbywał z nimi rozmowy dwustronne. W niedzielę po zakończeniu spotkania w Carbis Bay Biden uda się na zamek w Windsorze, gdzie zostanie przyjęty przez brytyjską królową Elżbietę II. Będzie 12. prezydentem USA, z którym królowa spotka się podczas 69-letniego panowania. Tego samego wieczora Biden odleci do Brukseli, gdzie w poniedziałek odbędzie się szczyt przywódców państw NATO.

 

AB, PAP