logo

Chiny: Kara za organizację ultramaratonu

Piątek, 11 czerwca 2021 (16:13)
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2021 (16:31)

Chińskie władze ukarały dyscyplinarnie 27 osób, w tym lokalnych urzędników, których obarczono odpowiedzialnością za zaniedbania przy organizacji ultramaratonu w górach prowincji Gansu, gdzie z wyziębienia zmarło 21 biegaczy – podała dzisiaj agencja Xinhua.

Części z odpowiedzialnych osób grożą również sprawy karne – zaznacza oficjalna chińska agencja prasowa.

22 maja podczas 100-kilometrowego maratonu górskiego w pobliżu miasta Baiyin z powodu gwałtownej zmiany pogody, lodowatego deszczu i silnego wiatru zmarło 21 osób, w tym doświadczeni biegacze długodystansowi Liang Jing i Huang Guanjun.

„Ultramaraton Baiyin był wypadkiem bezpieczeństwa publicznego z powodu nagłej zmiany lokalnych warunków pogodowych. Do wypadku doprowadziły niestandardowe i nieprofesjonalne działania związane z tym wydarzeniem” – ustalono po dochodzeniu.

W sprawozdaniu ze śledztwa napisano między innymi, że organizatorzy nie wymagali od uczestników posiadania ciepłych ubrań, nie opracowali zgodnie z przepisami planów na wypadek sytuacji kryzysowej, a zespół ratowniczy był „poważnie nieprzygotowany”.

Wśród ukaranych dyscyplinarnie jest sekretarz komitetu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Baiyin Su Jun oraz burmistrz tego miasta Zhang Xuchen – podała Xinhua, nie precyzując, jakie dokładnie kary im wymierzono.

 

AB, PAP