logo

Raport Stroopa z likwidacji warszawskiego getta w animacji IPN

Piątek, 11 czerwca 2021 (17:33)
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2021 (19:34)

IPN zachęca do obejrzenia animacji o raporcie gen. SS Jürgena Stroopa, który dokumentuje tłumienie przez Niemców powstania w getcie warszawskim w 1943 r. Ten jeden z najważniejszych dowodów Holokaustu – jak podkreśla Instytut – w 2017 r. trafił na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Animację, którą można obejrzeć w mediach społecznościowych IPN, opublikowano w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej; przygotowywane są też wersje niemiecka i hebrajska.

„Fotografię prezentującą wylęknionych ludzi w otoczeniu niemieckich żołnierzy zna niemal cały świat. Jest symbolem Holokaustu i niemieckich okrucieństw II wojny światowej. Została zrobiona w Warszawie, w getcie, w którym 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie niemające żadnych szans powodzenia. Niewiele osób wie, że pochodzi ono z Raportu generała SS Jürgena Stroopa, którego zadaniem była likwidacja warszawskiego getta” – podał IPN.

Raport Stroopa, którego jeden z oryginałów należy do Archiwum IPN, jest jednym z najważniejszych dokumentów w zasobach Instytutu. „To jeden z najważniejszych dowodów Holocaustu i zagłady polskich Żydów. Był dowodem w procesie zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze” – podkreślił IPN.

Raport Jürgena Stroopa – likwidatora zbrojnego oporu żydowskiego w getcie warszawskim – został napisany w maju 1943 r. To przeznaczone dla szefa SS Heinricha Himmlera sprawozdanie z walk w getcie, którego niemiecki tytuł brzmi „Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk – in Warschau mehr!”. Dokument liczy 126 kart i zawiera 31 meldunków dziennych Stroopa oraz 53 fotografie. Raport pozwala poznać przebieg żydowskiego powstania, sił i uzbrojenia Niemców, a także realia prowadzenia walki w getcie. Zachowany w urzędowym tonie raport Stroopa ukazuje również niemiecki sposób myślenia w kontekście tragedii narodu żydowskiego.

W ocenie historyków dokument jest bardzo cennym materiałem archiwalnym dotyczącym Holokaustu, o czym świadczy m.in. wielkokrotne wykorzystywanie pochodzących z niego fotografii jako ilustracji publikacji, książek, nagrań filmowych, podejmujących temat zagłady. 

IPN przypomniał też, że w 2017 r., po trzyletnich staraniach, raport Jürgena Stroopa wpisany został na listę UNESCO „Pamięć Świata”, która zawiera najważniejsze dokumenty ludzkości. W 2020 r. IPN podpisał umowę o wypożyczeniu dokumentu w depozyt Muzeum Getta Warszawskiego, gdy będzie już gotowa jego ekspozycja stała.

AB, PAP