logo

Niemcy: Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego

Piątek, 11 czerwca 2021 (19:57)
Aktualizacja: 11 czerwca 2021 (20:35)

Niemiecki parlament przedłużył dzisiaj w  głosowaniu stan zagrożenia epidemicznego w kraju do 30 września. Wniosek w tej sprawie został złożony przez frakcje chadecji CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD, a następnie przyjęty ich głosami.

Stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony przez Bundestag po raz pierwszy w marcu 2020 roku, umożliwia ministerstwu zdrowia i agencjom rządowym bezpośrednie wydawanie rozporządzeń, np. w sprawie badań, szczepień, bezpieczeństwa i higieny pracy lub imigracji. Bez decyzji o przedłużeniu stan zagrożenia wygasłby on 30 czerwca.

Wiceprzewodniczący unijnej grupy parlamentarnej chadeków Thorsten Frei (CDU) wskazuje jednak na możliwość zakończenia tego stanu przed końcem września.

– Pandemia się nie skończyła, więc nadal potrzebujemy istniejących instrumentów i ram prawnych, aby ją powstrzymać. Gdy tylko sytuacja epidemiczna się skończy, Bundestag zareaguje i zdecyduje o jej zakończeniu – powiedział deputowany dziennikowi „Die Welt”. 

– Kryteria zakończenia sytuacji epidemicznej z pewnością będą obejmować zachorowalność, wskaźnik szczepień, stan pandemii w sąsiednich krajach lub występowanie dalszych wariantów koronawirusa – powiedział Frei.

 

AB, PAP