logo

Holandia: Cyberatak na strony internetowe z wynikami badań

Czwartek, 22 lipca 2021 (15:28)
Aktualizacja: Czwartek, 22 lipca 2021 (15:55)

Po ataku na strony internetowe przychodni publicznych (GGD) we wtorek i w środę w dużej części Holandii niemożliwy był dostęp do wyników testów na obecność koronawirusa. Nie można było się także umówić online na badanie.

Jednocześnie połowa Niderlandów zmienia kolor na ciemnoczerwony na europejskiej mapie zagrożenia COVID-19.

O ataku poinformowała centrala przychodni publicznych GGD GHOR. Doszło do nich we wtorek i w środę. „Pacjenci nie mogli umawiać się na testy oraz szczepienia, a także uzyskać informacji o wynikach badań” – twierdzi GGD GHOR.

Rzecznik centrali oświadczył dziennikowi „Het Parool”, że atak dotyczył 16 przychodni m.in. w Amsterdamie, Rotterdamie, Utrechcie oraz Maastricht. – Byliśmy zabezpieczeni przed tego typu atakami, a jednak zostaliśmy nimi zaskoczeni. Obecnie ciężko pracujemy nad rozwiązaniem strukturalnym, abyśmy mogli lepiej je odpierać – powiedział rzecznik.

Nie wiadomo na razie, kto przeprowadził atak.

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Niderlandach spowodowała, iż w czwartek większa część kraju została oznaczona ciemnoczerwonym kolorem na europejskiej mapie infekcji covidowych. Jak przypomina portal NOS, mapa jest przygotowywana w oparciu o liczbę zgłoszonych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.

AB, PAP