logo

Podkarpackie: Zatrzymano imigrantów w okolicach Arłamowa

Wtorek, 14 września 2021 (12:41)
Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2021 (12:57)

Sześciu Jemeńczyków i dwóch Somalijczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę między Ukrainą a Polską, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia – poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor.

Jak zaznaczyła, „celem ich nielegalnej wędrówki miały być kraje Europy Zachodniej”. Cudzoziemców zatrzymano w górzystym i zalesionym rejonie w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu.

– Funkcjonariusze SG w Huwnikach, obserwując teren, zauważyli zmierzającą od strony Ukrainy grupę młodych osób. Wszyscy zostali zatrzymani. Wśród ośmiu cudzoziemców było dwóch Somalijczyków i sześciu obywateli Jemenu. Zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku od 17 do 23 lat – mówiła rzeczniczka.

W trakcie składanych wyjaśnień – dodała mjr Pikor – „przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy do Polski”.

– Wyjaśnili, że na Ukrainę dostali się legalnie. Stamtąd postanowili wspólnie udać się na zachód Europy. Pomocna miała być w tym nawigacja w telefonie. W czasie zatrzymania imigranci byli w dobrej kondycji fizycznej. W plecakach posiadali ubrania na zmianę oraz pieniądze na dalszą podróż – zauważyła rzeczniczka.

Podkreśliła, że obecnie „trwają czynności związane z przekazaniem ich w drodze readmisji z powrotem na Ukrainę”.

Od początku tego roku Straż Graniczna zatrzymała 165 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą i Słowacją. Byli to głównie obywatele Afganistanu, Turcji, Syrii i Somalii. Polskę traktowali jako punkt tranzytowy do krajów Europy Zachodniej.

W ocenie SG w bieżącym roku presja migracyjna na Podkarpaciu utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych. 

AB, PAP