logo

SG: Wzrost nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Wtorek, 14 września 2021 (13:14)
Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2021 (13:26)

Straż Graniczna odnotowała na granicy z Białorusią 249 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymała 12 nielegalnych imigrantów oraz 3 osoby za pomocnictwo – poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

„W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali na granicy z Białorusią 249 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Zatrzymano 12 nielegalnych imigrantów: 11 z nich jest obywatelami Iraku, a jeden obywatelem Konga. Pozostałe próby zostały udaremnione” – przekazała Anna Michalska.

Dodała, że na odcinku zabezpieczanym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano trzy osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Są wśród nich obywatele Syrii, Tadżykistanu i Gruzji.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi „Zapad”, które rozpoczęły się 10 września.

AB, PAP