logo

Płażyński interweniuje u szefa CBA

Środa, 15 września 2021 (16:15)
Aktualizacja: Środa, 15 września 2021 (16:21)

Zwróciłem się do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego o objęcie monitoringiem planowanej przez władze Gdańska transakcji zakupu 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun Gdańsk – powiedział w środę w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński.

Władze Gdańska poinformowały, że przejmą przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne Saur Neptun Gdańsk (SNG), w którym od 1992 r. większościowym udziałowcem jest francuska firma. Zakup przez samorząd 51 proc. udziałów w spółce ma kosztować ok. 45 mln zł. Cały proces ma zakończyć się przed upływem obowiązującej od 30 lat umowy współpracy, czyli do stycznia 2023 r.

Kacper Płażyński ocenił w środę, że decyzja o wykupie akcji SNG jest absurdalna. Oświadczył, że zwrócił się do szefa CBA o monitoring nad zapowiadaną przez władze Gdańska transakcją.

– Ta transakcja to nic innego, jak wyprowadzenie z kieszeni mieszkańców Gdańska kolejnych dziesiątek milionów za granicę – podkreślił poseł.

Jak dodał, Saur Neptun Gdańsk nie posiada żadnych cennych aktywów.

– Jedyne co ma, to umowa dzierżawy infrastruktury miejskiej, która kończy się za 15 miesięcy. W SNG miasto Gdańsk ma 49 proc., dostęp do dokumentów, pracowników, danych. Nie jest więc prawdą, że nie mamy know-how do zarządzania wodami w Gdańsku – zaznaczył Płażyński.

Jego zdaniem w momencie, kiedy umowa pomiędzy miastem a francuską korporacją wygaśnie, miasto będzie mogło swobodnie zarządzać siecią wodociągowo-kanalizacyjną i czerpać z tego tytułu zyski.

– Miasto posiada funkcjonującą od lat spółkę komunalną Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która jest właścicielem infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Zamiast podjąć decyzję o przekazaniu dotychczasowych zadań SNG spółce GIWK, zatrudnieniu w niej pracowników SNG i kontynuowaniu procesu zarządzania wodociągami na cywilizowanych zasadach, władze Gdańska podjęły decyzję o wykupie udziałów w SNG – dodał poseł PiS.

APW, PAP