logo

W niedzielę w Lesku przysięga żołnierzy WOT

Środa, 15 września 2021 (17:45)
Aktualizacja: Środa, 15 września 2021 (17:56)

W najbliższą niedzielę w Lesku odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. Pług. Słowa roty wypowie 53 ochotników, w tym 13 kobiet.

Jak poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura, uroczystość odbędzie się na Rynku w Lesku.

– Uroczystości będzie towarzyszyć asysta honorowa wystawiona przez 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy im. ppłk. Adama Lazarowicza, ps. Klamra – dodał.

Kapitan Sura przypomniał, że przysięga jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na terenie obiektów w Dębicy.

– Szkolenie prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności, posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii – podkreślił.

Wojskowy zaznaczył, że szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów.

– Cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego – powiedział.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. Pług, powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz nowo tworzony w Przemyślu.

APW, PAP