logo

MS: Więźniowie będą pracować w Lasach Państwowych

Środa, 15 września 2021 (20:27)
Aktualizacja: Środa, 15 września 2021 (20:34)

W środę zostało podpisane porozumienie pomiędzy Służbą Więzienną a Lasami Państwowymi dotyczące zatrudnienia więźniów do pracy w lasach. To kolejna odsłona programu „Praca dla więźniów” – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

W Leśnictwie Szkółkarskim w miejscowości Jastrzębie podpisane zostało w środę porozumienie pomiędzy Służbą Więzienną a Lasami Państwowymi dotyczące zatrudnienia więźniów do pracy w lasach. To kolejna umowa podpisana w ramach programu „Praca dla więźniów”.

– Cieszę się, że kolejne podmioty zgłaszają się do Służby Więziennictwa, żeby zaproponować pracę osadzonym – powiedział podczas konferencji wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś. Przypomniał, że już w 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało program „Praca dla więźniów”, który przez 5 lat funkcjonowania przyniósł efekty.

– Pod koniec 2019 r. pracowało 82,4 procent skazanych. Przerwa spowodowana pandemią sprawiła, że wskaźniki zatrudnienia więźniów nieco się obniżyły. Dziś mamy historyczny moment wzrostu zatrudnienia po pandemii. To duży sukces – podkreślił minister Michał Woś. Jak zaznaczył, w tej chwili pracę świadczy 82,5 procent więźniów zdolnych do pracy.

Zatrudnieni więźniowie będą zajmować się pracami zleconymi przez leśników, m.in sprzątaniem lasów.

– Dzięki pracy osadzonych lasy będą czystsze – stwierdził dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Na konferencji obecni byli również wiceminister środowiska i klimatu Edward Siarka oraz p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, którzy podkreślali znaczenie pracy jako skutecznego środka resocjalizacji.

W ramach realizacji programu „Praca dla więźniów” wybudowano 45 hal produkcyjnych, w których pracują osadzeni, a 5 kolejnych jest w trakcie budowy. Na koniec sierpnia pracowało w nich ponad 2 tys. więźniów. Ich praca polegała m.in. na szyciu ubrań, produkcji mebli tapicerowanych, sprzętu AGD, rolet i żaluzji. Teraz więźniowie zajmą się pracą dla Lasów Państwowych. Program obejmuje trzy podstawowe filary, które determinują realizowane w jego ramach działania: budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych, rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

APW, PAP