logo

W kryzysie na granicy nie ma uchodźców, tylko zwykli imigranci

Sobota, 25 września 2021 (19:38)
Aktualizacja: Sobota, 25 września 2021 (19:52)

Nie mamy w tym kryzysie do czynienia z uchodźcami, tylko zwykłymi imigrantami, którzy w sposób sztuczny i instrumentalny zostali wykorzystani przez naszego wschodniego sąsiada – powiedział Błażej Poboży, wiceszef MSWiA, pytany o sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Wiceminister w rozmowie w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o kryzysie na polsko-białoruskim pograniczu, gdzie od ponad miesiąca służby notują wzmożoną liczbę prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski.

Według Pobożego władze Białorusi traktują sytuację na pograniczu w „kategoriach stricte politycznych”. – [Reżim – PAP] jest zainteresowany tym, aby wywołać w Europie, UE, Polsce duży kryzys migracyjny, tworząc zupełnie sztuczny, nienaturalny kanał migracyjny – akcentował wiceminister.

Polityk zwrócił też uwagę, że polski rząd apeluje o niepodejmowanie prób nielegalnego przekraczania granicy. Jak dodał, kończą się one ostatecznie deportacją. – Nie mamy w tym kryzysie do czynienia z uchodźcami, np. politycznymi, tylko zwykłymi imigrantami, którzy w sposób sztuczny i instrumentalny zostali wykorzystani przez naszego wschodniego sąsiada – podkreślił Poboży.

JG, PAP