logo

PIP: Zmniejszyła się ilość zgłaszanych wypadków

Środa, 13 października 2021 (21:59)
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (10:11)

Praca zdalna przyniosła zmniejszenie ogólnej liczby wypadków przy pracy zgłoszonych do PIP.

Od marca 2020 do końca czerwca br. zgłoszono 15 wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej. 11 poszkodowanych w nich osób zmarło – poinformował w Sejmie Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy.

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej rozpatrzyła w środę informację Głównego Inspektora Pracy w sprawie działań kontrolnych i prewencyjnych podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy wspierających walkę z epidemią COVID-19.

– Wybuch epidemii spowodował konieczność dostosowania działań PIP do drastycznie zmienionych warunków. Aktywność kontrolna inspektorów pracy była każdorazowo dostosowana do ogłaszanych przez rząd obostrzeń i ograniczenia działalności niektórych działań gospodarki, których konsekwencją były dwa zeszłoroczne lockdowny - powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Jak poinformowała, nieprawidłowości „związane z nierespektowaniem obowiązków w celu ograniczenia narażenia przed zakażeniem koronawirusem” stwierdzono w przypadku 43 proc. kontrolowanych zakładów.

– Podczas większości kontroli pracodawcy, już w trakcie jej przebiegu, poprawiali organizację stanowisk pracy, zapewniali środki do dezynfekcji rąk, w zdecydowanej większości wyposażali pracowników w środki ochrony związane ze zwalczaniem epidemii – dodała.

Łażewska-Hrycko zwróciła uwagę, że okres epidemii przyniósł również nowe rozwiązania w zakresie organizacji pracy, w szczególności – poza stałymi siedzibami pracodawców.

– Praca zdalna uzyskała nowy, niespotykany dotąd wymiar, upowszechniając się z konieczności wszędzie tam, gdzie mogła być świadczona, przy zachowaniu efektywności pracowników – powiedziała.

Jak zauważyła, praca zdalna przyniosła zmniejszenie ogólnej liczby wypadków przy pracy zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracy.

– Niemniej, praca zdalna nie jest wolna od zagrożeń – schody między kondygnacjami, korzystanie z sanitariatów, zwykłe czynności, np. przygotowanie posiłków, mogą powodować zagrożenie wypadkiem – dodała.

Od marca 2020 do końca czerwca br. do PIP zgłoszono 15 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej.

– 11 poszkodowanych poniosło śmierć, głównie ze względu na okoliczności określane terminem: nagłe przypadki medyczne – poinformowała.

Zapewniła jednocześnie, że w 2021 roku kontrolowane będą wszystkie aspekty prawne związane z zaistniałą sytuacją epidemiczną.

APW, PAP